פורסמה ההסדרה למונה נטו - לצריכה עצמית
16 אוק' 2012 הודעה לעיתונות- רשות החשמל
נמאס לך לשלם עבור החשמל? עבור לייצר את החשמל שלך בעצמך! רשות החשמל מקדמת רפורמה המאפשרת למעשה לכל צרכן להפוך ליצרן חשמל פרטי לצריכה עצמית!
"מונה נטו"- אופק חדש לפיתוח האנרגיה המתחדשת במדינת ישראל. מליאת רשות החשמל אישרה יציאה לשימוע להסדר חדש אשר יאפשר לכל אזרח לצמצם את צריכת החשמל שלו על ידי שימוש בביתו במתקן ייצור פרטי מאנרגיה מתחדשת, ולחסוך בחשבון החשמל שלו. מדינת ישראל מצטרפת בכך ללמעלה מ-40 מדינות בארה״ב ומדינות רבות נוספות באירופה ובעולם אשר הופכות את האנרגיה המתחדשת לכלי זמין ושימושי עבור צרכן החשמל הפרטי, וזאת מבלי להטיל עלויות נוספות על המשק.
הצרכן שיבחר להצטרף להסדר יוכל לקזז מחשבון החשמל שלו את החשמל שייצר לצריכה עצמית, ויתקזז עם הרשת על עודפי הייצור מול עודפי הצריכה שלו.
רשות החשמל מציגה לראשונה: שילוב מתקני אנרגיה מתחדשת ללא עלות למשק:
"מונה נטו" – הסדר חדש של רשות החשמל מאפשר לראשונה הקמת מתקני ייצור באנרגיה מתחדשת ללא השתת עלויות על צרכני החשמל ובכך מאפשרת לטכנולוגיה זו להוות אלטרנטיבה לייצור חשמל בחברת החשמל.

רשות החשמל בראשות עו"ד אורית פרקש-הכהן מפרסמת היום לשימוע ציבורי את הסדר "מונה נטו", אשר יסדיר את הקמתם של מתקני ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת לצריכה עצמית בשיטה חדשנית וחסכונית למשק. ההסדר הינו פשוט, ונוח ליישום.
הסדר "מונה נטו" הינו הסדר צרכני, המאפשר לכל צרכן בעל מונה תעו"ז לייצר חשמל באנרגיה מתחדשת בחצר ביתו ובכך להפחית את צריכת החשמל מרשת החשמל בשעות בהם הוא מייצר חשמל בשיעורים הנמוכים מצריכתו. כאשר המתקן מייצר חשמל מעבר לצריכה המקומית יינתן לצרכן זיכוי בהתאם לחיסכון. שילוב מתקנים אלו צפוי להיות בעיקר באמצעות התקנת מערכות עצמיות לייצור חשמל באתר הצריכה (לרוב – בטכנולוגייה סולארית).
בסוף כל תקופת חשבון – יבוצע "קיזוז" בין האנרגיה שצבר הצרכן לבין החיוב בחשבון החשמל בגין צריכה העודפת שלו. כאשר ה"קרדיט" יקוזז מחשבון החשמל. במידה ולאחר הקיזוז נותר הפרש חיובי– הצרכן לא יזכה לזיכוי כספי, אך הקרדיט שצבר ישמר לו לתקופת החשבון הבאה. במידה ולאחר הקיזוז ייווצר הפרש שלילי– יחויב הצרכן בהפרש בחשבון החשמל שלו. יובהר כי "הקרדיט משמעותו כספית ולא בקוט"ש . הצניחה בעלויות ההקמה של מתקני יצור חשמל באנרגיה מתחדשת מאפשרת למשק החשמל לצמצם ולבטל את הסובסידיות לאנרגיות מתחדשות ולשלבן ברשת ללא תמיכה נוספת וללא ייקור החשמל ליתר הצרכנים. זהו צעד ראשון במימוש החלטת הממשלה 3484 ולקידום עתיד של אנרגיה מתחדשת ונקייה במדינת ישראל
הסדר זה מקדם מתקנים בהיקף משמעותי תוך צמצום משמעותי של הליך ההסדרה האילוצים הרגולטורים להם נדרשו מתקנים אלו. כך למשל המנגנון המוצע איננו דורש רישיון יצור שכן מדובר במנגנון תעריפי פשוט של התחשבנות בין הצרכן לרשת. ובכך התהליך יהיה פשוט יותר. בנוסף יוכל לייצר אנרגיה ללא כל מגבלה בזמן ובהתאם למגבלות הטכנולוגיות. מטרת ההסדר היא לאפשר הקמתם של מתקני אנרגיה מתחדשת לצריכה עצמית שתועלתן גבוהה מעלותן. הסדר זה מהווה עדכון נוסף להסדרת הרשות לייצור חשמל מבוזר לצריכה עצמית והעברת עודפים לרשת באמצעות מתקנים קטנים בטכנולוגיה סולארית.
מערכות המייצרות חשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת אינן מסוגלות לספק את ביקושי הצרכן בכל שעות היממה ולרוב גם אינן יכולת לאגור אנרגיה ולהזרים אותה בשעות בהם היא נצרכת. מאידך, מערכות אלו מייצרות חשמל גם בשעות בהן אין ביקוש מצד הצרכן, לפיכך נדרש מנגנון לניהול של העודפים והחוסרים בין הצרכן ובין ספק שרות חיוני- לכן הסדר זה נותן מענה הולם לצרכי השוק.

  שם:
  דוא"ל:
  הודעה:
  
 
 
 אנרגיה סולארית    תנאי שימוש באתר